Nacházíte se zde: Galaktis » Články » Zeměpis » Země a Vesmír » Vesmír

Vesmír

Vesmír je vše, co existuje - hmota, prostor, energie a čas. Jsou to všechny hvězdy, planety a další objekty ve vesmíru. Velikost vesmíru hraničí s lidským chápáním. Viditelné části mají rozlohu 1,6 bilión biliónů km a nikdo neví, jak daleko sahají doposud nepoznané části vesmíru.

Bylo vytvořeno mnoho teorií vysvětlujících, jak vesmír vznikl a jak se vyvíjel až do dnešních dnů. Obvykle uznávaná teorie velkého třesku tvrdí, že vesmír byl vytvořen obrovskou explozí před 15 miliardami let. Tato jedinečná událost stvořila nejen hmotu, ale i energii, prostor a dokonce i čas. Je nesmyslné mluvit o době před velkým třeskem, protože žádná neexistovala.

Astronomové se domnívají, že po velkém třesku byl vesmír nesmírně horký a plný záření. Po deseti sekundách se vytvořily elementární částice (protony, neutrony a elektrony,) ale atomy samotné (vodík a helium) se vytvořily až po několika stovkách tisíc let, kdy se vesmír rozpínal a ochlazoval.

Ozvěny velkého třesku

Jedna z nejoblíbenějších vědeckých historek popisuje, jak Isaac Newton zjistil, že síla, která způsobuje pád jablka, je působením Země samotné. Nazýváme ji přitažlivost (gravitace) Země. Velikost této síly závisí na hmotnosti předmětu. Jablko má malou hmotnost, a tak je jeho přitažlivost malá a Zemí téměř nepohne. Zato hmotnost Země je obrovská, a proto Země přitáhne jablko k sobě.

Gravitace drží všechna tělesa na svých cestách prostorem. Měsíc je gravitací udržován na oběžné dráze kolem Země, aby neulétl do vesmíru. Gravitační síla drží Slunce kolem něj a mnohem větší gravitační síla drží Slunce v postavení vzhledem k poloze hvězd.

Slunce

Naše Slunce je hvězda střední velikosti a stejně jako ostatní hvězdy je to shluk rozžhavených plynů, obrovský jaderný kotel vyzařující obrovské množství světla, tepla a jiné energie.

Slunce a planety, které kolem něj obíhají, tvoří sluneční soustavu. Ostatní hvězdy se zdají být malinké, ale to je proto, že jsou velmi daleko. Některé hvězdy jsou více než stokrát větší než Slunce.

Hvězdy a galaxie

Astronomové popisují polohu hvězd za pomoci souhvězdí. Souhvězdí tvoří skupina hvězd viditelná v určité části noční oblohy. To znamená, že by  musely být blízko sebe.

V mnohem menším měřítku vytvářejí hvězdy seskupení, které nazýváme galaxie. Naše Slunce a jeho planety jsou částí galaxie pojmenované Mléčná dráha. Má tvar obrovského rotujícího kola s vypouklým středem. Obsahuje stovky tisíc miliónů hvězd. Slunce leží u kraje kola a  od středu je vzdáleno 25 tis. světelných let. Slunci trvá jedno otočení okolu středu galaxie 25 milónů let.

Druhy hvězd

Existuje mnoho druhů hvězd. Vyvíjí se a zanikají už mnoho milónů let. Naše Slunce je staré asi 5 bilónů let a je to jednoduchá hvězda na rozdíl od mnoha jiných hvězd.

Dělení hvězd:

  • Superobři - 330x větší než průměr Slunce, největší hvězdy s nízkou hustotou
  • obří hvězdy - 10x-100x větší než průměr Slunce, taky poměrně nízká hustota
  • střední hvězdy - průměr je kolem desetinásobku průměru Slunce až jeho desetiny, spadá sem   nejvíce hvězd
  • červení trpaslíci - nejmenší hvězdy střední velikosti

Informace o článku

Tagy: (Přidat tag)
Autor: Andrea Frolíková | Napsáno: 29. 3. 2009, 22:33
Zavřít