Nacházíte se zde: Galaktis » Články » Zeměpis » Regionální geografie » Tichý oceán

Tichý oceán

 

Tichý oceán je dále známý jako Pacifik. Název vychází z plavby portugalského mořeplavce Fernão de Magalhãese. Ten při své plavbě na Filipíny zažil velmi poklidnou plavbu. Díky tomu ho pojmenoval Mare Pacificum, což v překladu znamená poklidný oceán.

ZÁKLADNÍ INFORMACE

Pacifický oceán je největším na světě. Pro zajímavost je asi 15x větší než USA. Zabírá 46% vodních ploch a 32% celkové rozlohy země. Rovník oceán rozděluje na Severní pacifický oceán a Jižní pacifický oceán. Pro Tichý oceán jsou typická častá zemětřesení způsobující tsunami. V letech 1900 - 2004 bylo zaznamenáno přibližně 800 vln, 17 % u pobřeží Japonska. Nachází se v něm asi 25 000 ostrovů (více než ve všech ostatních oceánech dohromady), většina ostrovů je situována na jih od rovníku. Nejhlubší místo v Tichém oceánu je Mariánský příkop (11034m).

PODNEBÍ

Tichý oceán v západním Pacifiku je monzunový, K období dešťů dochází především v letních měsících. Naopak v zimních měsících nastává období sucha. Tichý oceán protkává všechny klimatické pásy.

PŘÍRODNÍ NEBEZPEČÍ

Jak už jsme zmínili, velmi častá jsou zde zemětřesení a monuzuny. Dalším vážným nebezpečím je cyklický jev El Nino a rozsáhlá sopečná činnost.

ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ

Velmi častá jsou ropná znčištění především Filipínského a Jihočínského moře. Dále jsou zde ohrožená mořská zvířata jako lachtai, vydry mořské či velryby.

EKONOMIKA

Tichý oceán je hlavní přispěvatel do světového hospodářství.Nabízí nízké náklady-námořní přepravě mezi Východem a Západem, rozsáhlá loviště, příbřežního ropných a plynových polí, minerály, písek a štěrk pro stavební průmysl.

DOPRAVA

Doprava se zde využívá především k přepravě ropy. Je zde velmi časté ozbrojené piratství a to především v Jihočínském moři.

PŘÍSTAVY

Nejvýznamější přístavy jsou Bangkok v Thajsku, Hong Kong v Číně a Los Angeles ve Spojených státech Amerických.

MOŘE

Okrajové části Pacifického oceánu jsou Filipínské moře, Korálové moře, Jihočínské moře nebo Japonské moře.

HOSPODÁŘSKÉ VYUŽITÍ

Je tu velmi rozšířený rybolobov, konkrétně odsud pochází 1/2 celosvětové produkce. Dalším důležitým využitím je i doprava, ppředevším na trase Asie - Austrálie - Amerika. Poslední využití je cestovních ruch. Jsou zde hojně navštěvovaná turistická centra jako například: Havaj, Nový Zéland nebo Peru a Mexiko.

Informace o článku

Tagy: (Přidat tag)
Autor: Eliška Dlouhá | Napsáno: 11. 8. 2009, 20:03
Zavřít