Nacházíte se zde: Galaktis » Články » Poklad na ostrově - Robert Luis Stevenson - Čtenářský deník

Poklad na ostrově - Robert Luis Stevenson - Čtenářský deník

Autor: Robert Luis Stevenson (*1850 - 1894)

Rok prvního vydání: 1883

Žánr: chlapecký dobrodružný

Příběh se odehrává v 19.století. Jimovi, chlapci z hostince, se asi ani ve snu nezdálo že by kdy mohl zažít velké dobrodružství…Teď se mu jedna šance naskytla a on ji neváhá pustit. Na lodi, se kterou se na již zmiňovanou plavbu chystá, ale nevládne mír a klid. Ba naopak, je tam až příliš rušno.. A kdo za to může?

Hlavní hrdina, chlapec Jim Hawkins, vypráví svůj příběh cesty za pokladem na ostrově v jižních mořích. V hostinci jeho rodičů umírá na opakovanou mrtvici starý námořník Bill Bones. Mapa ostrova, kterou Jim objeví mezi jeho věcmi, přesně odhaluje polohu pokladu slavného pirátského kapitána Flinta. O plánek se začne velmi zajímat zeman Trelawney a lékař Livesey. Nakonec oba muži uspořádají námořní plavbu, které se Jim také zúčastní.

Přes varování kapitána se pan Trelawney rozhodne najmout také jednonohého mořského vlka Johna Silvera a na jeho doporučení i značnou část posádky. Během plavby Jim zjistí, že John Silver je bývalý pirát a že většina námořníků na lodi patří k bývalé Flintově posádce. Silver se pokouší zorganizovat vzpouru, která také skutečně propukne, jakmile loď dorazí k cíli.Pirátů je sice několikrát víc ale jelikož inteligencí je nadaný, zdá se, pouze Silver, vraždí se i mezi sebou. V nestřeženém okamžiku se Jimovi podaří uniknout na břeh, kde je opět svědkem zabíjení a potkává pomateného Bena Gunna, kterého piráti na ostrov vysadili před několika lety.

Podruhé opouští Jim ostrov, když se podaří odrazit útok nepřátel, z nichž, jak se ukáže, patří většina k bývalé Flintově posádce. Chlapec dokonce vymaní loď z jejich vlivu. Při návratu je však zajat. Silver se ho ale naštěstí rozhodne ušetřit. Jim se tak stává rukojmím a nedobrovolným účastníkem hledání pokladu. Piráti však nevědí, že poklad už dávno vykopal Ben Gunn a že na místě označeném na mapě na ně již čekají Jimovi přátelé. John Silver je zajat, poklad přenesen na loď. Ale Silver není v zajetí na dlouho, neboť jim unikne v jednom z karibských přístavů. Po připlutí domů si poklad rozdělí všichni rovným dílem.

Charakteristika hlavního hrdiny : Jim Hawkins – Jim je velice odvážný, úslužný a milý hoch. Snaží se všemu přijít na kloub a nikdy nic nenechá jen tak být. Vše udělá poctivě a jak jen to nejlíp dovede. Myslím že se zdá být i velmi inteligentní a vyrovnaný. Vždyť kdo by v takovýchto chvílích zůstal s „chladnou hlavou“ ? Jeví se i velmi důmyslně a ví co dělá. Vše, i když není dospělý, bere na sebe a po smrti svého otce se stará o matku. Je na straně dobra, a pevně a přesvědčeně za ni bojuje. Byl věrný a tak trochu i , na lodi, nepostradatelný.

Místo které na mě nejvíc zapůsobilo: byla chvíle kdy Jim a ostatní příslušníci dobré strany bojovali s piráty. Celá kniha je velmi dobře napsaná ale tato chvíle dokázala vtáhnout do děje.

Otázky: Nejvíc jsem přemýšlela o tom zda by kluk z dnešní doby dokázal udělat podobný čin. Jistěže ne s pirátskou tématikou. Jestli by nějaký kluk ze současnosti byl tak odvážný, věrný a bystrý aby si něčeho takového dokázal vůbec všimnout. Další otázkou nad kterou jsem dost přemýšlela byla: To se nebál? Jet někam na lodi, hledat poklad…V dnešní době nám to přijde jako bláznovství ale tenkrát asi tyto důvody proč opustit domov byly absolutně v pořádku.

Hodnocení : 9/10 Knihu bych ohodnotila devíti body z deseti…Líbila se mi formulace slov a taky způsob psaní autora. Kniha se dobře četla a většinu textu byla zábavná. Na chlapce, pro které je určena, měla jistě i výchovný vliv jak z nich vychovat správného kluka ale pro dívky je tento faktor jaksi k ničemu. Pouze v případě chce-li být dívka pirátka každým coulem, nemám co namítat. Jinak je příběh dost reálný i díky tomu že je napsán v dávné době. Dílo bylo líčeno přesvědčivě a stručně.

Citát: „Patnáct nás pilo rum ze všech sil- “ a celé mužstvo vpadlo sborem: - „Johoho, na truhle nebožtíka!“

Vztah díla k současnosti: Vztah dílo k současnosti dle mého názoru příliš nemá. Je to možná díky tématu, a možná díky tomu že nežijeme v oblastech u moře. Nevím jestli se dnešní pirátství na mořích dá úplně přirovnat k tomu co je popsáno v knize, ale každopádně naše oblasti toto nezasahuje.

Informace o článku

Tagy: (Přidat tag)
Autor: Markéta Bé | Napsáno: 3. 3. 2011, 17:53
Zavřít