Nacházíte se zde: Galaktis » Články » Výtvarná výchova » Životopisy umělců » Petr Pavel Rubens

Petr Pavel Rubens

Rubens je považován za jednoho z největších vlámských umělců i přesto, že se narodil v Německu a jeho umělecká budoucnost se vytvářela v Itálii. Bylo mu deset let, když poprvé spatřil Flandry.

Peter Paul Rubens se dostal toto jméno proto, že se narodil jako šestý syn ze sedmi dětí 28. června 1577 ve vestfálském Siegenu – den před svátkem sv. Petra a Pavla. Rodina odjela do Německa, protože Jan Rubens chtěl uniknout náboženské persekuci ve své vlasti. Byl katolík, kterého podezřívali ze sympatií s kalvinisty. Původně se rodina usadila v Kolíně nad Rýnem, kde byl otec, profesí právník, jmenován tajemníkem Anny Saské, manželky Viléma, prince oranžského. Ale po nerozvážné milostné aféře mezi Annou a Janem byla rodina vypovězena zpět do Siegenu.

V roce 1587 Jan Rubens zemřel a matka se rozhodla vrátit do Antverp. V té době byl v rodině Petra Paula Rubense o tři roky starší bratr Philip a dvacetiletá sestra Blandina. Chlapci byli posláni do školy. Kvalitní základní vzdělání však dostali už od otce. Ale v roce 1590 museli ze školy odejít, protože se Bladina vdávala, a jak bylo v té době zvykem, musela dostat věno. Rodinné finance stačily sotva na živobytí, a tak chlapci museli jít pracovat. Philip, kterému bylo šestnáct, si našel dvě zaměstnání: byl úředníkem státníka a zároveň učitelem jeho syna. Peter Paul, kterému bylo 13let, se stal pážetem v domácnosti hraběnky z Lalaingu. Dlouho u ní však nepobyl, protože se rozhodl stát umělcem.

Naštěstí malíř Tobias Verhaecht vzal Rubense do učení a ten odtud potom odešel do ateliéru Adama Van Noorta. Po čtyřech letech šel studovat k Ottu Van Vernovi, u něhož dokončil své umělecké vzdělání. Rubešovy umělecké kvality a styl se ale utvářely v Itálii. Bylo mu pouhých 22let, když se rozhodl tuto zemi navštívit, a ačkoliv naslouchal konverzacím o umění a se zájmem se učil, vždy zůstával vlámským umělcem. V Itálii Rubešovy skici zapůsobily na Vincenza I., vévodu z Mantovy. Rubens u něho brzy získal práci. Částečně měl dělat kopie obrazů, které by doplnily sbírku v dóžecím paláci v Mantově, což znamenalo, že Rubens musel hodně cestovat, čímž získal ideální příležitost navštívit nejvýznamnější centra italského umění.

Potom následovalo období klidu, kdy pracoval na relativně málo originálních dílech, ačkoliv v této době měl již mnoho užitečných kontaktů. V roce 1606 mu jeho rostoucí pověst a získané kontakty přinesly prestižní zakázku – namalovat hlavní oltář pro nový kostel Santa Maria ve Vallicelli. Avšak jeho první pokus byl shledán neuspokojivým, atak musel vytvořit nový. On sám ho nikdy neviděl instalovaný, protože v říjnu 1608 dostal zprávu, že matka je vážně nemocná. Rubens všeho nechal a okamžitě se vydal domů, ale bohužel zemřela dřív, než přijel.

V roce 1609 byl jmenován dvorním malířem Alberta a jeho ženy infantky Isabelly. V témže roce se oženil. Toto manželství bylo šťastné, trvalo 15let a měli spolu 4děti. Během tohoto období byl Rubens zaplaven množstvím žáků, kteří chtěli u něho studovat, a začal si budovat pověst předního malíře severní Evropy.

Příměří mezi válčícími oblastmi severního a jižního Holandska znamenalo, že mnoho kostelů potřebovalo rekonstrukci a umělecké zakázky se jen hrnuly. Největší zakázka byla z Flander na vyzdobení jezuitského kostela v Antverpách. Souhlasil, že navrhne pro kostel 39obrazů, které byly namalovány jeho pomocníky a byly dokončeny během devíti měsíců. Bohužel, všechny tyto obrazy byly zničeny v roce 1718 požárem a zůstalo jen několik návrhů. Velké zakázky přicházely také ze zahraničí.Navrhl 12 tapiserií pro francouzského krále Ludvíka XIII. A vytvořil 25 velkých obrazů pro Ludvíkovu matku Marii Medicejskou. Všechny byly určeny pro její nový palác v Paříži.

Navzdory tragické ztrátě manželky pokračoval v tvrdé práci. Protože byl v hluboké depresi, soustředil energii do malování. V letech 1629 – 1630 byl v Anglii vřele přijat Charlesem I. Když byl v Anglii, dostal zakázku na vytvoření série maleb na strop Banqueting House, který byl součástí Whitehallu.

V roce 1630 se po druhé oženil. Vedle dvou synů, kteří přežili z prvního manželství, měl ještě další dva syny a tři dcery. Rubešova velká láska k rodině je patrná z množství obraz, které podle nich vytvořil. Avšak s rostoucí rodinou a přibývajícím věkem se začal uzavírat před veřejným životem. Usadil se na venkově a trávil spoustu času malováním krajinek. Stále ještě pracoval a přijímal zakázky, ačkoliv jeho pomocníci přebírali stále více a více skutečného malování. V té době měl Rubens pravou ruku postiženu dnou. Dna postupovala k srdci a 30. května 1640 zemřel v Antverpách ve věku 62 let. O osm měsíců později se jeho ženě narodilo jejich nejmladší dítě.

Velká díla :

 

1606 Markýza Brigita Spinoli Doria

asi 1606 – 1610 Svatý Jan a drak

1609 - 1610 Rubens a Isabella Brantová ( jeho 1.žena)

1610 – 1611 Stavění kříže

1612 – 1614 Snímání z kříže

asi 1615 Lov hrocha a krokodýla

asi 1618 Hlava dítěte

asi 1620 - -1625 Le Chapeau de Paille

asi 1621 – 1625 Apotéza Jindřicha IV. A vyhlášení regentství

1622 – 1625 Vzdělávání Marie Medicejské

Marie Medicejská přijíždí do Marseille

asi 1629 – 1640 Žena sira Baltazara Gerbera Deborah Kip s dětmi

asi 1630 – 1640 Svátek venuše

1635 – 1638 Partidův soud

1636-1638 Tři Grácie

asi 1638 Krajina s pasákem ovcí a jeho stádem

Informace o článku

Tagy: (Přidat tag)
Autor: Veronika Hronková | Napsáno: 31. 7. 2009, 22:04
Zavřít