Nacházíte se zde: Galaktis » Články » Výtvarná výchova » Životopisy umělců » Pablo Picasso

Pablo Picasso

Pablo Picasso patřil mezi nejvýznamnější osobnosti umění 20. století. Byl to uznávaný španělský malíř a sochař. Spolu s francouzským malířem Georgesem Braquem je považován za zakladatele kubismu.

Picasso vytvořil zhruba 13 500 obrazů a skic, 34 000 ilustrací, 100 000 rytin a tisků a kolem 300 skulptur a keramických děl. Vyskytl se i ve filmu Jeana Cocteaua Orfeova závěť (hrál sám sebe).

Život:

Pablo Picasso se narodil 25. října 1881 v přístavním městě Málaga na jihu Španělska. Jeho rodiči byli realistický malíř José Ruiz y Blasco a Maríe Picasso y López.

Picasso byl velmi talentované dítě pro kresbu už od dětství. Mezi jeho první slova patřilo slovo ,,lapiz“ (=tužka). Postupem času Jóse Ruiz naučil svého syna mnoha různým technikám umění (například olejomalbě a kresbě).

Pablo Picasso studoval Akademii umění v Madridu, ale své studium nedokončil. Rozhodl se vydat do centra umění a kultury, do Paříže. Bydlel s novinářem a básníkem Maxem Jakobem, který mu pomáhal s učením francouzštiny. Picasso pracoval především v noci, když jeho spolubydlící spal. Svá díla podepisoval zkráceným jménem Pablo Ruiz y Picasso.

V roce 1901 Picasso (společně se Solerem) založil časopis Arte Joven v Madridu. První číslo celého časopisu si Pablo Ruiz y Picasso ilustroval sám a začíná se podepisovat pouze jako Picasso.

Mezi Barcelonou a Paříží trávil umělec první léta 20. století. Roku 1904 začal svůj dlouholetý vztah s Fernande Olivierovou. Zobrazuje ji ve svých obrazech a když získal slávu a majetek, odešel od Fernande k Marcelle Humbertové. Ve svých kubistických obrazech většinou vyobrazuje právě svou lásku k Marcelle, které říkal Eva.

V roce 1918 se Picasso oženil s balerínou Olgou Khokhlovou, která ho představila ve vyšších vrstvách společnosti. Olga a Picasso spolu měli syna Paula, ze kterého se později stal motocyklový závodník.

Olga upřednostňovala společenské chování, zatímco Picasso měl sklony k chování bohémskému. Právě to bylo důvodem jejich častých hádek. Roku 1927 poznal Picasso sedmnáctiletou dívku Marie-Thérése Walterovou a začal si s ní tajnou aférku. Jeho manželství s Olgou by skončilo rozvodem, ale Picasso rozvod nechtěl. Podle francouzského práva by totiž Khokhlové připadla polovina majetku jejího manžela. Proto spolu zůstali až do roku 1955, kdy Olga Khokhlová zemřela.

Románek s Walterovou trval dlouho. Narodila se jim dcera, kterou pojmenovali Maria. Walterová žila celý svůj život v naději, že si ji Picasso jednou vezme.

Další Picassovou milenkou byla Dora Maar. Známá fotografka a malířka, která zdokumentovala obraz Guernica.

Roku 1944 se Picasso seznámil s mladou studentkou umění Francoise Gilotovu, se kterou měl dvě děti – Clauda a Palomu. Gilotová byla jediná žena, která opustila Picassa. Picasso tím byl velice zdrcen, navíc si začal uvědomovat, že už není tak atraktivní. Později se Gilotové pomstil sňatkem s Jacqulinou Roqueovou, kterou poznal v hrnčířské dílně, kde vytvářel a maloval keramiku. Picassova bývalá žena hledala způsob, jak zlegimitovat své děti, které měla s Picassem. Ten ji poradil, aby se rozvedla se svým mužem, a tvrdil jí, že si ji poté vezme. Místo toho si však vzal Roquetovou, se kterou žil až do své smrti.

Později se Picasso začal podílet i na filmové tvorbě. Vznikl film Le Mystérie Picasso (Picassovo tajemství), které zrežíroval Henri-Goerges Clouzot.

Pablo Picasso zemřel 8. dubna 1973 v Mougins ve Francii. Vdova Roqueová nedovolila svým dětem, aby se zúčastnily pohřbu.

Zajímavosti:

  • Celé Picassovo jméno je Pablo Diego José Santiago Francisco de Paula Juan Nepomuceno Crispín Crispiniano de los Remedios Cipriano de la Santísima Trinidad Ruiz Blasco y Picasso López.
  • 4 roky po Picassově smrti se jeho bývalá milenka Marie-Thérése Walterová oběsila.
  • Při svém pobytu v Paříži Picasso poznal lidi jako jsou André Breton (básník, prozaik), Guillaume Apollinaire (básník, dramatik), Gertrude Stein (spisovatelka).
  • Byl dvakrát ženatý a měl i množství milenek.
  • Měl čtyři děti se třemi ženami.

Díla:

Před rokem 1901: První přijímání – obraz o Picassově sestře Lole

Modré období: Použití studených barev, především modré a modrozelené.

Život- několik posmrtných portrétů

Skromný pokrm – z roku 1904, vyobrazuje vyhublou ženu a
slepého muže, jak sedí u skoro prázdného
stolu.

Růžové období: veselejší nádech, seznámení s Fernande Olivierovou

Analytický kubismus: Picasso maloval obrazy tak, jakoby je viděl z více úhlů najednou

Syntetický kubismus: lepení kusů papírů – tapety, noviny.

Klasicismus a Surrealismus: Guernica – použití motivu minotaura

Informace o článku

Tagy: (Přidat tag)
Autor: Sabina Krejčová | Napsáno: 9. 6. 2009, 17:54
Zavřít