Nacházíte se zde: Galaktis » Články » Biologie » Biologie člověka » Mrkání

Mrkání

K čemu je mrkání

Mrkání slouží k více účelům, než jen k zavírání očí. Mrkáme samozřejmě proto, abychom oko očistili a navlhčili. Vždy, když mrkneme, je na povrch oka nanesen výměšek slzných žláz, které odplaví drobné částečky prachu a namaže nekrytou část oční bulvy. Normálně mrkneme jednou za čtyři až šest sekund, ale v dráždivých podmínkách, například v kouři, mrkáme častěji, abychom oko udrželi čisté a vlhké.

Jak často mrkáme

Pokud má mrkání za úkol udržovat rohovku očí vlhkou a čistou, pak však mrkáme častěji než je třeba. Dítě mrká přibližně jednou za minutu, ale dospělí mrknou desetkrát až patnáctkrát za minutu. Vědci se domnívají, že to souvisí se shromažďováním informací, protože pokusy ukázaly, že při přijímání velkého množství informací mrkáme méně, a když nejsme příliš soustředění, mrkáme častěji.

Mrknutí jsou jako interpunkční znaménka signalizující pauzu v aktivitě v naší hlavě. Pokud čteme zajímavý materiál, mrkneme asi třikrát až pětkrát za minutu, zatímco pokud nejsme zaneprázdněni, mrkneme asi patnáckrát. Nejpravděpodobněji také mrkneme v okamžiku, kdy se naše oči přesouvají mezi řádky nebo stránkami.

Jsou všechna mrknutí stejná?

Žádné mrknutí není stejné, jako to předchozí. Vědci dokázali, že jeho četnost a trvání se v různých podmínkách mění. piloti královského vojenského letectva při výcviku na simulátoru mrkali častěji, když letěli nad "přátelským územím", a méně často při letu nad "územím nepřítele". Piloti mrkají nejméně, jsou-li "spatřeni" nepřátelským radarem a musí reagovat na nepřátelské střely a při přistávání.

Informace o článku

Tagy: (Přidat tag)
Autor: Jíťa Kotlínová | Napsáno: 7. 1. 2010, 19:19
Zavřít