Nacházíte se zde: Galaktis » Články » Zeměpis » Regionální geografie » Indický oceán

Indický oceán

Indický oceán se se svojí rozlohou řadí na třetí místo mezi oceány. Rozkládá se na východní polokouli mezi Afrikou, Asií, Antarktidou a  Austrálií. Tento oceán vznikl před 130 milióny lety. Průměrná hloubka oceánu je 3963 metrů, nejhlubší místo představuje Jávský příkop - hloubka 7450 metrů. Oceán je nejteplejším oceánem Země. Na západě sousedí s Atlantským oceánem, na jihu s Jižním ledovým oceánem, na východě s Tichým oceánem (Pacifik). Se Středozemním mořem je spojen s pomocí Suezkého průplavu. Proudí zde teplé mořské proudy - Monzunový, proud Střelkového mysu, Rovníkový protiproud, Jižní rovníkový a studené mořské proudy - Západoaustralský proud, Západní příhon. Na severu je pobřeží hodně členité a na jihu málo. Ostrovy a souostroví jsou původu pevninského - Madagaskar, Srí-Lanka, sopečného - Komory, Maskarény, vrásového - Andamany, Nikobary, korálového - Maledivy, Čagotské ostrovy. Po dně se táhne Středoindický hřbet a z něj se odděluje Západoindický hřbet. Mezi největší oceánské pánve patří Arabská a Somálská. Jsou zde četná zemětřesení a velká sopečná činnost, při pobřeží hrozí obrovské vlny tsunami - přílivové vlny.

Význam Indického oceánu

  • námořní doprava - vedou zde četné obchodní trasy a je tu hodně rozšířené pirátství
  • těžba - ropa a zemní plyn - Perský záliv a Rudé moře
  • rybolov - jen málo asi 7% světového rybolovu
  • rekreace - mnoho turistických míst, mnoho atraktivních pláží s bílým pískem, korálové útesy (potápění)

Moře a zálivy - Rudé moře, Addenský záliv, Arabské moře, průliv Bab-al-Mandab, Perský záliv, Bengálský záliv, Suezský průplav, Ománský záliv

Ostrovy, souostroví, poloostrovy - Madagaskar, Zanzibar, Seyschely, Momory, Réunion, Mauritius, Cejlon, Sumatra, Maledivy, Somálský poloostrov, Arabský poloostrov, Přední Indie, Zadní Indie

Nejznámější přístavy - Perth-Austrálie, Kalkata-Indie, Madrias, Maputo, Richards Ray, Ras Napura, Miná al, Ahmádí, Karáčí-Pákistán, Bombaj-Indie

Cejlon - ostrov se státem Srí -Lanka, významné přístavy na obchodních trasách, celý ostrov je oblíbeným turistickým cílem.

Seyschely - Seyschelská republika se rozkládá na 115 malých ostrovech. Ročně zde tráví dovolenou až 150 tisíc zahraničních hostů. Na ostrovech všechny stavby ukrývá zeleň, platí tu zásada, že žádná budova nesmí být vyšší než palma. Významným odvětvím je lov a zpracování tuňáků (nachází se zde jedna z největších konzerváren na světě). Vyváží dále kokosy, palmová vlákna, skořice a vanilku.

Somálský poloostrov - ve východní Africe, vybíhá do Arabského moře

Rudé moře - je mezi Arabským poloostrovem a Afrikou. Je 2000 Km dlouhé a 3039 km široké. Nachází se zde velké množství korálových útesů - turistika

Perský záliv - světové naleziště ropy

Suezský průplav - 163 metrů dlouhý - spojuje Středozemní a Rudé moře, je hranicí mezi Asií a Afrikou. Tento průplav vznikl již ve 13.století před n.l. - později zanikl, byl zanesen naplaveninami. V současné době byl průplav otevřen v roce 1869 a plavba průplavem trvá 11-16hodin.

Bengálský záliv - největší záliv v Indickém oceánu, tvarem připomíná trojúhelník

Arabské moře - vedou tudy obchodní cesty spojující Blizký východ, Východní Afriku, Indii, Asii a Čínu. Největší přístav Bombaj.

Perth - přístav v Austrálii, založen v roce 1829

Maledivy - ostrovní stát na jihu Asie. Skládají se z 1196 ostrovů, ale obydleno je jen 200. Významné pro turistiku, potápění - korálové ostrovy. Vlivem globálního oteplování bude v budoucnu tento ostrovní stát z velké části zaplaven.

Madagaskar - největší ostrov v Indickém oceánu. Od Afriky je oddělen 400 km dlouhým Mosambickým průlivem. Díky izolaci od ostatní pevniny zde žije velké množství organizmů, které se jinde nevyskytují - lemur (20 druhů) a Fosa Madagaskarská - jediná dravá šelma na ostrově.

Mauricius - sopečný ostrov nedaleko Afrických břehů, patří mezi nejznámější tropické ráje v Indickém oceánu.

Informace o článku

Tagy: (Přidat tag)
Autor: Kateřina Kvapilová | Napsáno: 12. 8. 2009, 10:28
Zavřít