Nacházíte se zde: Galaktis » Články » Zeměpis » Regionální geografie » Česká republika

Česká republika

ČESKÁ REPUBLIKA

 

Česká republika je vnitrozemský stát ležící ve střední Evropě. Sousedí s Německem (na západě), Polskem (na severu), Slovenskem (na východě) a Rakouskem (na jihu).

 

Rozloha České republiky je přibližně 80 tisíc km2. V současnosti zde žije přes 10 milionů obyvatel.

 

 

Nejvyšším místem ČR je Sněžka (měří 1602 m.n.m.). Nejnižší bod ČR leží v místě kde Labe opouští Česko republiku u Hřenska (ve výšce 115 m.n.m.).

 

V České republice najdeme spoustu pohoří. Jako jsou například Šumava, Český les, Krušné hory, Jizerské hory, Krkonoše, Orlické hory, Jeseníky, Beskydy…

 

Tečou zde spíše menší řeky. Nejdelší z nich jsou Vltava a Labe. Další známé řeky jsou například Morava, Dyje, Orlice, Berounka, Lužnice, Nežárka, Chrudimka, Sázava, Svitava, Svratka, Ohře, Jizera, Odra a spousta dalších… Na velkých tocích řek můžeme nalézt přehrady. Například Lipno, Orlík, Vranov… Dále je v České republice spousta rybníků. Nejznámější z nich je rybník Rožmberk v jihočeské Třeboňsko pánvi. Jezer je u nás málo. Největším je Černé jezero na Šumavě.

 

V ČR najdeme také spoustu chráněných území. Nejvyšším stupněm chráněných území je národní park. Národní parky máme v ČR hned čtyři. A to Krkonošský národní park, národní park Šumava, národní park Podyjí a národní park České Švýcarsko. Dalším stupněm ochrany jsou chráněné krajinné oblasti, jako například CHKO České Středohoří, CHKO Český ráj, CHKO Orlické hory, CHKO Český les, CHKO Jeseníky, CHKO Železné hory, CHKO Jizerské hory a spousta dalších. Celkem jich u nás můžeme nalézt 24.

 

 

Hrubý domácí produkt České republiky dnes dosahuje výše vyspělých států světa. ČR již nepatří mezi rozvojové státy, ale mezi třicítku nejvyspělejších států.

 

V České republice se těží především černé a hnědé uhlí, dále pak kaolín, stavební hmoty a uran. V malém množství také ropa, zemní plyn a další suroviny.

 

zemědělství jsme téměř samostatní. Pěstuje se hlavně obilí (pšenice, ječmen, kukuřice), brambory, cukrová řepa, zelenina, len a řepka olejka. Významné je také pěstování chmele, sadařství a vinohradnictví. Chová se zde skot, prasata a drůbež. Svůj význam má i včelařství a chov sladkovodních ryb (především kaprů).


Průmyslovými centry ČR jsou Praha, Brněnsko, Ostravsko a Plzeňsko. Důležitými odvětví průmyslu jsou hutnictví, strojírenství, textilní průmysl, potravinářský průmysl, elektroprůmysl a výroba dopravních prostředků. Zdrojem energetiky jsou jaderné (Temelín, Dukovany) a tepelné elektrárny.

 

Hlavním městem České republiky je Praha. Dalšími velkými městy jsou Brno, Ostrava, Plzeň, Olomouc, Liberec, Hradec Králové, České Budějovice, Ústí nad Labem, Pardubice, Havířov, Zlín, Kladno, Most, Karviná, Frýdek-Místek, Opava, Karlovy Vary, Děčín, Teplice a spousta dalších…

Mezi světová kulturní a přírodní dědictví patří Český Krumlov, Holašovice, Kutná Hora, Praha, Telč, Třebíč, Karlovy Vary, Olomouc, Lednicko-valtický areál, Kroměříž. Mezi turisticky navštěvovaná místa patří například Krnov, Hradec Králové, oblast severní Moravy. Dalším častým cílem turistů jsou Český kras, Moravský kras, Moravská brána, Český ráj. V ČR se také nachází spousta krásných hradů a zámků. Například Karlštejn, Konopiště, Hluboká, Pernštejn a mnohé další.

 

Informace o článku

Tagy: (Přidat tag)
Autor: Tereza Urbanová | Napsáno: 24. 3. 2009, 16:05
Zavřít