Nacházíte se zde: Galaktis » Články » Český jazyk a literatura » Literatura » Čtenářský deník » N. V. Gogol - Revizor

N. V. Gogol - Revizor

Hlavní postava: Ivan Alexandrovič Chlestakov – upovídaný petrohradský účetní, předstírá, že je revizor

Obsah:

Děj se odehrává v malém městečku, kam přijíždí mladý petrohradský účetní Ivan Alexandrovič Chlestakov se svým sluhou. Tady společně žijí 14 dní na dluh v místním hostinci.

Mladému účetnímu přeje štěstí, neboť městský hejtman dostane dopis, ve kterém se dočítá o plánovaném příjezdu revizora z Petrohradu. Lidé si myslí, že tím revizorem má být právě mladý účetní Chlestakov. Svým chováním se totiž dostává do podvědomí městečka, které je prolezlé korupcí a neřestí. Obyvatelé se snaží dělat pro Chlestaka vše možné i nemožné, opravují městečko a ukazují Chlestakovi jen nejlepší z města. Hejtman za něj platí i dluhy. Dokonce mu nabízí ubytování ve svém domě. Chlestakov roli revizora přijímá a těží z ní. Protože je na mizině, rád přijímá i úplatky, které mu jsou nabízený z vysokých míst.

Úředník Chlestakov se vžije do člověka, kterým vlastně není a nikdy nebyl. Chlestakov píše dopis svému příteli. Později vyjde najevo, že městečko není takové, jaké se zdá na první pohled, ale díky dopisu i to, že Chlestakov není žádný revizor.

Chlestakov z městečka uniká a tam se objevuje opravdový revizor.

Nikolaj Vasiljevič Gogol (1809 – 1852)

Ruský prozaik a dramatik ukrajinského původu, slavný představitel ruského romantismu s velmi silnými prvky realismu.

Pocházel z rodiny středních ukrajinských statkářů, který vlastnili cca 80 nevolníků. Gogolův otec měl vášnivý vztah k divadlu, psal verše a komedie. Založil divadlo, ve kterém malý Gogol hrál. Byl vychován v přesvědčení, že je geniální a zázračné dítě.

Roku 1828 odešel Gogol do Petrohradu, kde byl přijat do divadla, ale nebyl úspěšný herec. Rozhodl se vydat své básně, ale setkal se s obrovskou kritikou svých děl. Nakonec působil jako úředník.

Gogol rád cestoval. V letech 1836 – 1839 strávil většinu času v Itálii a roku 1844 podnikl velkou cestu do Jeruzaléma.

Před svou smrtí Gogol prožíval hluboké deprese a začal podléhat mystickým a náboženským náladám. Je pravděpodobné, že zešílel.

Závěr:

Kritika vysoce postavených úřednických míst a braní úplatků.

Informace o článku

Tagy: (Přidat tag)
Autor: Sabina Krejčová | Napsáno: 24. 6. 2009, 11:30
Zavřít