Nacházíte se zde: Galaktis » Články » Její pastorkyňa

Její pastorkyňa

 

Její pastorkyňa

Autor: Gabriela Preissová

Hlavní postavy: Petrona Buryjovka ( kostelnička ), Jenůfka

Vedlejší postavy: rodiče Petrony, Hálka, Tóma, Laca, Števa, Karolka.

Děj: Děj této knihy se odehrál v dědině Bystrance. Kousek od vesnice byla Slomková chalupa, kde bydlel rychtář Slomek se svou ženou a s dvěma dcerami Hálkou a Petrou. Starší dcera Hálka se provdala do německa.Rychtář Slomek zemřel na vadu srdce. V chalupě zůstala Slomková žena s dcerou Petronou, které navštěvovala dcera Hálka s manželem.

Jednou, když jela Petrona do mlýna ji zastavil mlynářův syn Tóma, který je hospodský vandala, který také prohrává peníze v kartách. Později Tóma Buryja chodil za Petronou a ta byla šťastná. Ale štěstí pominulo, Tóma se oženil a manželka mu porodila dceru Jenůfku a po porodu zemřela.

Tóma se nastěhoval k Petroně a vzali se. Vše bylo v pořádku, ale když jednou mu Petrona dala peníze, aby koupil pozemek, prohrál peníze v kartách. Za pár dní zemřel.

Petrona zůstala sama s Jenůfkou. Za oddanost k své nevlastní dceři je farář dal na starost kostel, a také získala novou přezdívku „kostelnička.“

Jenůfka začla pracovat ve mlýně, kde také vyrůstali dva nevlastní bratři Laca a Števa. Jenůfce se líbil Laca. Jakmile bylo Lacovi 22 let, musel jít na vojnu, a poprosil kostelničku, abymu pohlídala Jenůfku, protože si ji chci vzít za ženu až přijede. Když se Laca vrátil z vojny, všiml si, že se Jenůfka mezitím zamilovala do Števy.

Jednou měl jet Števa do města, aby se rozhodlo jestli půjde na vojnu nebo ne. Za pár dní se vrátil opilý a oslavoval, že na vojnu nepůjde. Kostelnička zjistila, že Števa je jako její Tóma. Laca Jenůfce vysvětloval, že Števa ji má rád jen kvůli její kráse a úmyslně ji poškrabal nožem tvář.

Jenůfka se vrátila ke kostelničce, Laca odešel do jiného kraje a Števa začal chodit s Karolkou.

Kostelnička Jenůfku skrývala a lidem říkala, že Jenůfka je ve Vídni. Za pár měsíců Jenůfka porodila chlapce, který byl Števův, ale on ho nechtěl, protože si měl brát Karolku.

Když přijel Laca do vesnice, kostelnička mu o dítěti pověděla, ale Laca ji řekl, že by dítě bylo v jejích lásce na škodu. Proto kostelnička chlapce hodila pod ledy v lese. Laca se zasnoubil s Jenůfkou. Když měli svatbu, do chalupy vběhl Jano a začal křičet, že našli mrtvé dítě. Jenůfka poznala svého chlapečka, kostelnička se ke všemu přiznala a Karolka se rozešla se Števou.

Petronu Buryjovku (kostelničku) odsoudili na 2 roky do vězení. Když kostelničku pustili z vězení odstěhovala se s Jenůfkou a Lacou daleko do vesnice, aby začali nový život.

 

Informace o článku

Tagy: (Přidat tag)
Autor: Andrea Majerová | Napsáno: 23. 5. 2010, 22:38
Zavřít