Nacházíte se zde: Galaktis » Články » Epos o Gilgamešovi

Epos o Gilgamešovi

 

Epos o Gilgamešovi

Autor: Neznámý

Hlavní postavy: Gilgameš, Enkidu

Vedlejší postavy: Chubaba, bohyně Ištar

Děj: Gilgameš byl králem Uruku, který byl ze dvou třetin bůh a z jedné člověk. Byl synem bohyně Ninsun a krále Lugabandy.

Nutil své poddané pracovat ve dne i v noci na stavbě městské hradby, ti se obrátili o prosbu k bohům. Bohové je vyslyšeli a stvořili Endika, který vyrůstal ve stepi. Byl stvořen, aby se utkal s Gilgamešem. Když se Gilgameš od lovců dozvěděl o jeho přítomnosti, nachystal na něj lest v podobě krásné ženy. Strávil s ní šest dní a sedm nocí až se vysílil.

Když ho odvedla do Uruku, kde zkulturněl a zcivilizoval se, kde se naučil pít z poháru jíst chléb atd… Poté se utkal v souboji s Gilgamešem, ale jejich síla byla vyrovnaná a zápas skončil remízou. Po zápase spolu uzavřeli přátelství na život a na smrt.

Gilgameš se vydal s Enkiduem na Chubabu, který byl všechno zlo na zemi. Oba ho porazili a zabili, nakonec pokáceli jeho cedrový les.

Bohyně Ištar se zamilovala do Gilgameše, ale ten ji odmítl a vyčetl ji její milence. Ištar byla uražená a seslala na něj nebeského býka, aby ho zabil. Ale Enkidu a Gilgameš nebeského býka, zabili a Enkidu hodil do Ištařini tváře jeho stehno.

Enkidu umřel na nemoc, která se mu ozvala předem ve snu. Gilgameš ho šest dní a šest nocí oplakával a toužil být nesmrtelný.

Chtěl udělat proto cokoliv a vydal se za Utanapištem. Ten mu prozradil, jak se stal nesmrtelným, když bohové na zemi seslali potopu, ale on se zachránil se svými příbuznými, a proto byl on a jeho manželka nesmrtelná. Gilgameš musel obstát ve zkoušce, kterou činilo nespát šest dní a sedm nocí. Ale Gilgameš byl po daleké cestě velmi unaven a tuto zkoušku neudělal.

Další pokus dostal, když měl vytrhnout z mořského dna rostlinu, která zaručuje mládí. Gilgameš tuto rostlinu získal, ale ztratil, když šel se vracel do Uruku.Cestou mu ji snědl had, když nedával pozor.

Nešťasten se vrátil a jeho útěcho byla jeho mohutná zeď.

Ve dvanácté tabulce je jak mluví, s Enkiduem o sestupu do podsvětí a jaký je život v něm.

 

Informace o článku

Tagy: (Přidat tag)
Autor: Andrea Majerová | Napsáno: 23. 5. 2010, 22:35
Zavřít